| Price |
| MSRP | $41,100 |
| MSRP with Destination | $42,395 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine |
| Engine Type | 3.5L SOHC 24-valve i-VTEC V6 |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 280 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 4700 rpm |
| Valvetrain | SOHC 24-valve i-VTEC |
| Bore and Stroke | 89.0 x 93.0 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | Electronic Fuel Injection (EFI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD (i-VTM4) |
| Transmission |
| Transmission | 9-speed automatic (9AT) with sequential sport mode |
| 1st Gear | 4.713 |
| 2nd Gear | 2.842 |
| 3rd Gear | 1.909 |
| 4th Gear | 1.382 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.808 |
| 7th Gear | 0.699 |
| 8th Gear | 0.58 |
| 9th Gear | 0.48 |
| Reverse | 3.83 |
| Final Drive | 4.334 |
| Fuel Economy |
| City | 19 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link independent |
| Front Stabilizer Bar | 25.0 mm solid |
| Turning Diameter | 39.3 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 12.6 in diameter |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 13.0 in diameter |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 in Pewter Gray alloy |
| Wheels Rear | 20 in Pewter Gray alloy |
| Tires Front | 265/45R20 |
| Tires Rear | 265/45R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 189.1 in |
| Width | 78.6 in |
| Height | 72.2 in |
| Wheelbase | 110.9 in |
| Front Track | 66.7 in |
| Rear Track | 66.7 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 41.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,236 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58.6% / 41.4% |
| Interior |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 40 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 39.6 in |
| Shoulder Room Front | 62 in |
| Shoulder Room Rear | 61.9 in |
| Hip Room Front | 59.1 in |
| Hip Room Rear | 57.3 in |