2023 Honda Ridgeline RTL-E
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $44,730 |
| MSRP with Destination | $46,075 |
| Destination Charge | $1,345 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L V6 SOHC i-VTEC Direct Injection |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 280 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 4700 rpm |
| Redline | 6,900 rpm |
| Valvetrain | SOHC 24-Valve i-VTEC |
| Bore and Stroke | 89.0 x 93.0 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (i-VTM4) |
| Transmission | |
| Transmission | 9-Speed Automatic (9AT) with Shift-By-Wire and Paddle Shifters |
| 1st Gear | 4.713 (30 mph **) |
| 2nd Gear | 2.842 (49 mph **) |
| 3rd Gear | 1.909 (73 mph **) |
| 4th Gear | 1.382 (101 mph **) |
| 5th Gear | 1 (140 mph **) |
| 6th Gear | 0.808 (173 mph **) |
| 7th Gear | 0.699 (200 mph **) |
| 8th Gear | 0.58 (242 mph **) |
| 9th Gear | 0.48 (292 mph **) |
| Reverse | 3.83 |
| Final Drive | 4.334 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 25.0 mm solid |
| Rear Stabilizer Bar | 26.5 mm x 4.0 mm tubular |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.0 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in Pewter Gray alloy (exclusive) |
| Wheels Rear | 18 in Pewter Gray alloy (exclusive) |
| Tires Front | 245/60R18 105H All-Season |
| Tires Rear | 245/60R18 105H All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 210.2 in |
| Width | 78.6 in |
| Height | 70.8 in |
| Wheelbase | 125.2 in |
| Front Track | 66.9 in |
| Rear Track | 66.8 in |
| Ground Clearance | 7.64 in |
| Approach Angle | 20.4° |
| Departure Angle | 19.6° |
| Cargo Volume | 33.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,475 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57.1% / 42.9% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 38.8 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 36.7 in |
| Shoulder Room Front | 62 in |
| Shoulder Room Rear | 61.5 in |
| Hip Room Front | 59.1 in |
| Hip Room Rear | 56.6 in |
** Theoretical max speed per gear at redline