| Price |
| MSRP | $46,700 |
| MSRP with Destination | $48,050 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine |
| Engine Type | Permanent Magnet Synchronous Electric Motor (single front motor) |
| Horsepower | 201 hp |
| Torque | 196 lb-ft |
| Injection Type | BEV — Lithium-ion 71.4 kWh / 355V; AC 6.6 kW; DC fast charge 150 kW |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | Single-speed fixed-ratio (direct drive) |
| Fuel Economy |
| City | 125 MPG |
| Highway | 103 MPG |
| Combined | 114 MPG |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Turning Diameter | 40 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 12.9 in diameter |
| Rear Brake Disc | Ventilated disc, 12.5 in diameter |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 in multi-spoke machine-finished alloy |
| Wheels Rear | 20 in multi-spoke machine-finished alloy |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184.6 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 65 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 27.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,398 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 35.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.4 in |
| Hip Room Rear | 44.8 in |