| Price |
| MSRP | $35,820 |
| MSRP with Destination | $36,915 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine |
| Engine Type | Naturally Aspirated |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 301 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 267 lb-ft @ 4700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve Dual VVT-i (intake/exhaust) with D-4S |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | Direct Shift 8-Speed Automatic (ECT-i) |
| 1st Gear | 5.519 |
| 2nd Gear | 3.184 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.491 |
| 5th Gear | 1.234 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.22 |
| Final Drive | 2.561 |
| Fuel Economy |
| City | 22 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87) |
| Tank Capacity | 15.8 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 24.2 mm tube |
| Rear Stabilizer Bar | 25.0 mm tube |
| Turning Diameter | 38 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.1 in. solid disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18x8 in. Alloy |
| Wheels Rear | 18x8 in. Alloy |
| Tires Front | P235/45R18 |
| Tires Rear | P235/45R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 192.1 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.2 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62.6 in |
| Ground Clearance | 5.7 in |
| Cargo Volume | 15.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,595 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 37.5 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.7 in |
| Hip Room Front | 55.4 in |
| Hip Room Rear | 54.7 in |