| Price |
| MSRP | $27,340 |
| MSRP with Destination | $28,435 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine |
| Engine Type | 1.8L Inline-4 DOHC 16-valve VVT-i Hybrid |
| Horsepower | 138 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 105 lb-ft @ 3600 rpm (gas engine); hybrid battery 600V max lithium-ion rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve VVT-i |
| Bore and Stroke | 80.5 × 88.3 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD (E-Four) |
| Transmission |
| Transmission | CVTi (Electronically Controlled CVT for Hybrid) |
| Fuel Economy |
| City | 47 MPG |
| Highway | 41 MPG |
| Combined | 44 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated disc; 10.8 in. |
| Rear Brake Disc | Solid disc; 10.2 in. |
| Dimensions & Weight |
| Length | 182.3 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 60.3 in |
| Rear Track | 60.4 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 13.1 ft³ |
| Curb Weight | 2,850 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Shoulder Room Front | 54 in |
| Shoulder Room Rear | 51.7 in |
| Hip Room Front | 53 in |
| Hip Room Rear | 43.9 in |