| Price |
| MSRP | $35,600 |
| MSRP with Destination | $36,695 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L M20A-FXS Atkinson-cycle DOHC 16-valve Inline 4-cylinder + Permanent Magnet AC Synchronous Motor (220 hp system) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 220 hp |
| Torque | 139 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with VVT-i |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.5 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | Port Fuel Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | Electronic Continuously Variable Transmission (eCVT) |
| Fuel Economy |
| City | 50 MPG |
| Highway | 47 MPG |
| Combined | 48 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with rear stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 12.0 in diameter |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 11.0 in diameter |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 in alloy |
| Wheels Rear | 19 in alloy |
| Tires Front | 195/50R19 |
| Tires Rear | 195/50R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 181.1 in |
| Width | 70.2 in |
| Height | 56.3 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 6 in |
| Cargo Volume | 20.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,516 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 36.4 in |
| Legroom Front | 43.2 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.3 in |
| Shoulder Room Rear | 52.8 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 51.7 in |