| Price |
| MSRP | $37,895 |
| MSRP with Destination | $39,245 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine |
| Engine Type | Naturally Aspirated Inline-4 |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 203 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 184 lb-ft @ 5000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve VVT-iE + VVT-i |
| Bore and Stroke | 87.5 x 103.4 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Dynamic Torque Vectoring AWD |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Direct Shift ECT-i Automatic |
| 1st Gear | 5.25 |
| 2nd Gear | 3.028 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.456 |
| 5th Gear | 1.22 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.808 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.014 |
| Final Drive | 3.177 |
| Fuel Economy |
| City | 25 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | 87-Octane Unleaded or Higher |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 25.5 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 23.5 mm |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.0 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.1 in. solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in Alloy |
| Wheels Rear | 18 in Alloy |
| Tires Front | 225/60R18 |
| Tires Rear | 225/60R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 181.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 68.6 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 19° |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 37.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,615 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 37.7 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 47.7 in |