| Price |
| MSRP | $37,075 |
| MSRP with Destination | $38,410 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine |
| Engine Type | 3.5L DOHC 24-Valve V6 D-4S with VVT-iW/VVT-i (Atkinson Cycle) |
| Horsepower | 278 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 265 lb-ft @ 4600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve with VVT-iW (Intake) and VVT-i (Exhaust) |
| Bore and Stroke | 93.98 x 83.06 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S Direct & Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Part-Time 4WD (4x4) |
| Transmission |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.98 |
| 2nd Gear | 2.02 |
| 3rd Gear | 1.32 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.85 |
| 6th Gear | 0.71 |
| Reverse | 3.39 |
| Final Drive | 4.3 |
| Fuel Economy |
| City | 17 MPG |
| Highway | 20 MPG |
| Combined | 18 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Suspension |
| Front Suspension | TRD-Tuned Coil Spring Double Wishbone with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Leaf Spring with Staggered Outboard Gas Shocks |
| Front Stabilizer Bar | 29.97 mm (1.18 in.) |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Single-Piston Floating |
| Front Brake Disc | 10.75 in. Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.0 in. Drum |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 in. |
| Wheels Rear | 17 in. |
| Tires Front | P265/65R17 |
| Tires Rear | P265/65R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 212.3 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 70.6 in |
| Wheelbase | 127.4 in |
| Front Track | 63 in |
| Rear Track | 63.2 in |
| Ground Clearance | 9.4 in |
| Approach Angle | 32° |
| Departure Angle | 23.5° |
| Curb Weight | 4,465 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 32.6 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 58.9 in |
| Hip Room Front | 57.2 in |
| Hip Room Rear | 56.3 in |