| Price |
| MSRP | $38,190 |
| MSRP with Destination | $39,285 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L DI Atkinson-cycle Inline 4-cylinder + Two-Motor Hybrid (AC Synchronous Permanent-Magnet Electric Motors) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 204 hp |
| Torque | 247 lb-ft |
| Redline | 6,100 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC Dual-VTC |
| Bore and Stroke | 81.0 x 96.7 |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | Two-Motor Hybrid e-CVT with Deceleration Selectors; electric motor ratio 2.231; lock-up low 1.409; lock-up high 0.708 |
| Final Drive | 4.438 |
| Fuel Economy |
| City | 46 MPG |
| Highway | 41 MPG |
| Combined | 44 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (91 Octane Recommended) |
| Tank Capacity | 12.8 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 27.2 x 5.0 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 16.5 mm solid |
| Turning Diameter | 38.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 12.3 in diameter x 1.0 in thick |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 11.1 in diameter x 0.4 in thick |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 x 8.5J |
| Wheels Rear | 19 x 8.5J |
| Tires Front | 235/40R19 96V |
| Tires Rear | 235/40R19 96V |
| Dimensions & Weight |
| Length | 195.7 in |
| Width | 73.3 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 111.4 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 63.5 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Approach Angle | 14.1° |
| Departure Angle | 18.4° |
| Cargo Volume | 16.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,532 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 61% / 39% |
| Interior |
| Headroom Front | 37.5 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 40.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 55.4 in |
| Hip Room Rear | 55.4 in |