| Price |
| MSRP | $24,950 |
| MSRP with Destination | $26,045 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L DOHC 16-valve i-VTEC Inline 4-cylinder |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 158 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 138 lb-ft @ 4200 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve i-VTEC |
| Bore and Stroke | 86.0 x 85.9 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Injection Type | Port Fuel Injection (PFI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | Earth Dreams CVT (ratio range 2.645-0.405, reverse 1.859-1.265) |
| Final Drive | 4.81 |
| Fuel Economy |
| City | 30 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 33 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 12.39 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link independent with coil springs, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Turning Diameter | 36.1 ft |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 x 7.5J |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J |
| Tires Front | 235/40R18 |
| Tires Rear | 235/40R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 180.3 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.9 in |
| Rear Track | 62 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 24.5 ft³ |
| Curb Weight | 2,928 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.3 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 33.3 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 52.6 in |
| Hip Room Rear | 51.7 in |