| Price |
| MSRP | $26,350 |
| MSRP with Destination | $27,445 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L DOHC 16-valve i-VTEC Inline 4-cylinder |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 158 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 138 lb-ft @ 4200 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve i-VTEC |
| Bore and Stroke | 86.0 x 85.9 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Injection Type | Port Fuel Injection (PFI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | 6-speed manual |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.08 |
| 3rd Gear | 1.361 |
| 4th Gear | 1.024 |
| 5th Gear | 0.83 |
| 6th Gear | 0.686 |
| Reverse | 3.673 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy |
| City | 26 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 12.39 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link independent with coil springs, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Turning Diameter | 38.1 ft |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 x 7.5J |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J |
| Tires Front | 235/40R18 |
| Tires Rear | 235/40R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 180.3 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.5 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 24.5 ft³ |
| Curb Weight | 2,932 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.3 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 33.3 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 52.6 in |
| Hip Room Rear | 51.7 in |