2024 Honda Civic Sedan Touring
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,550 |
| MSRP with Destination | $31,645 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Turbocharged Inline-4 |
| Displacement | 1.5 L |
| Horsepower | 180 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 177 lb-ft @ 1700-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve VTEC Turbo |
| Bore and Stroke | 73.0 x 89.5 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | LL-CVT |
| Final Drive | 3.238 |
| Fuel Economy | |
| City | 31 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 34 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 12.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 17.0 mm solid |
| Turning Diameter | 38.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.1 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.2 in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in Alloy |
| Wheels Rear | 18 in Alloy |
| Tires Front | 235/40R18 91W |
| Tires Rear | 235/40R18 91W |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.8 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.5 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Cargo Volume | 14.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,077 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.6 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 48.9 in |