| Price |
| MSRP | $29,100 |
| MSRP with Destination | $30,195 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine |
| Engine Type | Turbocharged Inline-4 |
| Displacement | 1.5 L |
| Boost Pressure | 17.8 psi |
| Horsepower | 200 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 192 lb-ft @ 1800-5000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve VTEC Turbo |
| Bore and Stroke | 73.0 x 89.5 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | 6-Speed Manual (Rev-Match Control) |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.08 |
| 3rd Gear | 1.361 |
| 4th Gear | 1.024 |
| 5th Gear | 0.83 |
| 6th Gear | 0.686 |
| Reverse | 3.673 |
| Final Drive | 4.35 |
| Fuel Economy |
| City | 27 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (Premium Recommended) |
| Tank Capacity | 12.4 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 17.0 mm solid |
| Turning Diameter | 38.1 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.3 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.1 in. solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in Alloy |
| Wheels Rear | 18 in Alloy |
| Tires Front | 235/40R18 91W |
| Tires Rear | 235/40R18 91W |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.5 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.5 in |
| Rear Track | 61.7 in |
| Cargo Volume | 14.1 ft³ |
| Curb Weight | 2,952 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior |
| Headroom Front | 37.6 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 48.9 in |