| Price |
| MSRP | $48,780 |
| MSRP with Destination | $50,130 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine |
| Engine Type | Dual Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM), AWD (107 hp front + 107 hp rear) |
| Horsepower | 214 hp |
| Torque | 124 lb-ft |
| Injection Type | Electric (Battery) |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission |
| Transmission | Single-Speed Reduction Gear, Shift-by-Wire |
| Fuel Economy |
| City | 112 MPG |
| Highway | 92 MPG |
| Combined | 102 MPG |
| Recommended Fuel | Electricity |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut w/ Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Multi-Link w/ Stabilizer Bar |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.9 in. |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, 12.5 in. |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 in. Multi-Spoke Machine-Finished Alloy w/ Gray Accents |
| Wheels Rear | 20 in. Multi-Spoke Machine-Finished Alloy w/ Gray Accents |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184.6 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 65 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 25.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,464 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 35.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.4 in |
| Hip Room Rear | 44.8 in |