| Price |
| MSRP | $31,170 |
| MSRP with Destination | $32,265 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L Inline 4-Cylinder DOHC 16-Valve w/ VVT-i (Intake/Exhaust) |
| Horsepower | 203 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 184 lb-ft @ 5000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve w/ VVT-i (Intake) and VVT-i (Exhaust) |
| Bore and Stroke | 87.4 × 103.4 (3.44 × 4.07 in.) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | Direct Shift 8-Speed ECT-i Automatic w/ Sequential Shift Mode |
| 1st Gear | 5.25 |
| 2nd Gear | 3.028 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.456 |
| 5th Gear | 1.22 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.808 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.014 |
| Final Drive | 2.802 |
| Fuel Economy |
| City | 27 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane or higher) |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut w/ Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Multi-Link w/ Stabilizer Bar |
| Front Stabilizer Bar | 24.2 mm (tubular) |
| Rear Stabilizer Bar | 25.0 mm (tubular) |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.0 in. |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.06 in. |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 x 8 in. Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 8 in. Alloy |
| Tires Front | P235/45R18 |
| Tires Rear | P235/45R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 192.1 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.2 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62.6 in |
| Ground Clearance | 5.7 in |
| Cargo Volume | 15.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,380 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.7 in |
| Hip Room Front | 55.4 in |
| Hip Room Rear | 54.7 in |