2024 Toyota Corolla Cross L FWD
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $22,765 |
| MSRP with Destination | $23,860 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline-4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 169 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 150 lb-ft @ 4400-4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S Direct + Port Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Direct Shift-CVT |
| 1st Gear | 3.377 |
| Reverse | 3.136 |
| Final Drive | 4.014 |
| Fuel Economy | |
| City | 31 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 12.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion-Beam |
| Front Stabilizer Bar | 25.0 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 24.2 mm hollow (t4.0) |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.1 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 in |
| Wheels Rear | 17 in |
| Tires Front | 215/65R17 |
| Tires Rear | 215/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.6 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 25.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,125 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 32 in |
| Shoulder Room Front | 52.7 in |
| Shoulder Room Rear | 52.4 in |
| Hip Room Front | 52.6 in |
| Hip Room Rear | 43.8 in |