2024 Toyota Corolla Cross Hybrid S
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,125 |
| MSRP with Destination | $28,220 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Atkinson Inline-4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 196 hp |
| Torque | 139 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S Direct + Port Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | ECVT |
| Fuel Economy | |
| City | 45 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 42 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 10.6 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Double Wishbone Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 25.0 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 21.0 mm |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.1 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 in |
| Wheels Rear | 17 in |
| Tires Front | 215/65R17 |
| Tires Rear | 215/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.8 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Approach Angle | 16.2° |
| Departure Angle | 22.8° |
| Cargo Volume | 21.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,395 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 39 in |
| Shoulder Room Front | 52.7 in |
| Shoulder Room Rear | 52.4 in |
| Hip Room Front | 52.6 in |
| Hip Room Rear | 43.8 in |