2024 Toyota Corolla Hatchback SE
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $23,505 |
| MSRP with Destination | $24,600 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline-4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 169 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 151 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S Direct + Port Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | CVT |
| Fuel Economy | |
| City | 32 MPG |
| Highway | 41 MPG |
| Combined | 35 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | 25.4 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 24.2 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.1 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.4 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 in |
| Wheels Rear | 16 in |
| Tires Front | 205/55R16 |
| Tires Rear | 205/55R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172 in |
| Width | 70.5 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.3 in |
| Rear Track | 60.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 17.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,150 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.4 in |
| Headroom Rear | 37.6 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 29.9 in |
| Shoulder Room Front | 53.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 45.5 in |