2024 Toyota Crown Platinum
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $53,370 |
| MSRP with Destination | $54,465 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline-4 Turbocharged Hybrid |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 264 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 332 lb-ft @ 2000-3000 rpm |
| Valvetrain | DOHC Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 87.5 x 99.5 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4S |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | 27.2 mm hollow |
| Rear Stabilizer Bar | 23.0 mm solid |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.9 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.5 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 21 in |
| Wheels Rear | 21 in |
| Tires Front | 225/45R21 |
| Tires Rear | 225/45R21 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.1 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 60.6 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Ground Clearance | 5.8 in |
| Approach Angle | 13.9° |
| Departure Angle | 19.3° |
| Cargo Volume | 15.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,343 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 37.5 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 38.9 in |
| Shoulder Room Front | 57.1 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 55.2 in |
| Hip Room Rear | 53.1 in |